Športna industrija je fantastična platforma za usmerjanje na poti k boljšemu svetu

Vincent van Acker je direktor oblikovanja storitev in uporabniške izkušnje pri KINTO Italija, globalni znamki skupine Toyota, ustvarjeni za zadovoljevanje novih potreb mobilnosti. KINTO uporablja Toyotino tehnologijo, tj. 100-odstotno elektrificirane in povezane avtomobile ter ponuja različne mobilnostne rešitve – od souporabe avtomobila, skupnih prevozov sodelavcev do prevozov na zahtevo. Vse storitve so oblikovane v skladu z okoljskimi, gospodarskimi in družbenimi trajnostnimi cilji. Tesno sodelujejo z rimskim nogometnim velikanom AS Romo, kjer z aktivnostmi v okviru projektov Premagajmo ovire in Nepremagljivi demonstrirajo trajnostno mobilnostno usmeritev.

SPORTO: Šport predstavlja eno izmed vaših komunikacijskih in aktivacijskih platform. Partnerstvo z nogometnim klubom AS Roma se je začelo pred dobrim letom in pol. Bi lahko z nami delili nekaj vpogleda v sodelovanje?
VINCENT VAN ACKER: Skupina Toyota je s svojimi znamkami Toyota, Lexus in KINTO postala novi generalni globalni partner kluba v avgustu 2022. Naša skupina AS Romi zagotavlja floto elektrificiranih vozil, poleg tega pa tudi serijo inovativnih storitev mobilnosti pod znamko KINTO, kar je za nas velik privilegij. Partnerstvo je del našega aktivacijskega načrta, ki šport vidi kot smernico moralnih principov in vrednot za nastanek trajnostne, varne in vključujoče družbe. Verjamemo, da partnerstvo pomaga širiti naše poglede o trajnosti in spoštovanju okolja.

Mesto Rim je hitro prepoznalo vaše delo na področju trajnosti in vključevanja. Pobuda  Premagajmo ovire je prejela nagrado Premio Città di Roma. Druga skupna pobuda, ki jo uresničujete z AS Roma, je poimenovana Neustavljivi. Kaj vključuje?
Aprila 2023 je mesto Rim skupaj z Ministrstvom za šport in večjimi športnimi zvezami nagradilo projekt Premagajmo ovire, ki se posveča organizaciji brezplačnega transporta navijačev invalidov ter prostovoljcev do stadiona Olimpico in z njega, poleg tega pa ponuja tudi asistenco na stadionu med tekmo. Gre za pobudo, ki se osredotoča na ljudi iz Romine skupnosti in izven nje z željo ponuditi prevozne storitve v skladu z vrednotami trajnosti in vključevanja, ki povezujejo klub in Toyoto.
Projekt Neustavljivi pa neposredno naslavlja socialno konotacijo izven tekem na stadionu. KINTO flota vozil je dostopna klubu za pomoč dodatnim prostovoljskim dejavnostim in socialnim storitvam, koristnim za družbo. Storitev, aktivna tekom tedna, na primer omogoča pomoč staršem dlje časa hospitaliziranih otrok, starejšim ljudem, ki obiskujejo terapije in posebne obravnave, gostjam centrov proti nasilju ter slepim ljudem in ljudem z motoričnimi težavami, ki bi radi igrali nogomet.

Aprila 2023 je mesto Rim skupaj z Ministrstvom za šport in večjimi športnimi zvezami nagradilo projekt Premagajmo ovire, ki se posveča organizaciji brezplačnega transporta navijačev invalidov ter prostovoljcev do stadiona Olimpico in z njega, poleg tega pa ponuja tudi asistenco na stadionu med tekmo.

Športna industrija začenja naslavljati ESG tematike in trajnostne izzive.  Toyota npr. tesno sodeluje z organizatorji olimpijskih iger v Parizu s ciljem doseči 50-odstotno zmanjšanje ogljikovega dioksida v primerjavi z igrami v Londonu oz. Riu. Kako vi gledate na širšo vlogo in potencial športne industrije (klubov, zvez, organizatorjev, športnikov) in povezovanja znamk v kontekstu trajnostnih iniciativ in rešitev?
Koncept okoljske vzdržnosti je pridobil na pomembnosti v različnih industrijah in športna industrija ni nikakršna izjema. Športni dogodki privabljajo masovna občinstva in so priča občutnim porabam virov, zato se je športna industrija začela ukvarjati s to tematiko in izzivom trajnosti kot temeljne predpostavke. Toyota ima že več izkušenj s partnerstvi in akterji iz športne industrije v luči skupnih vrednot, kot so vključevanje, svobodno gibanje in trajne izboljšave. S povečanim zanimanjem za trajnost in ESG ter z vse večjo odgovornostjo športa kot prenašalca trajnostnih in socialnih akcij na navijače in sodelujoče, pa so povezave med Skupino Toyota in športno industrijo postale še toliko bolj relevantne. Letošnje olimpijske in paralimpijske igre v Parizu bodo pokazale, česa smo dejansko sposobni, kadar delujemo skupaj za boljšo in inkluzivnejšo družbo. Da bi športnikom, prostovoljcem in organizatorjem omogočili dostop do najbolj vključujoče in najbolj trajnostne mobilnostne flote v zgodovini iger, bomo priskrbeli več kot 2.650 elektrificiranih vozil. Med njimi bo tudi 700 vozil »za zadnji kilometer« ter 150 ortopedskih vozičkov, dostopnih prek naše najnaprednejše platforme.

Koncept okoljske vzdržnosti je pridobil na pomembnosti v različnih industrijah in športna industrija ni nikakršna izjema. Športni dogodki privabljajo masovna občinstva in so priča občutnim porabam virov, zato se je športna industrija začela ukvarjati s to tematiko in izzivom trajnosti kot temeljne predpostavke.

Kateri so po vašem mnenju glavni trajnostni izzivi v okviru sfere mobilnosti?
Zgraditi družbo trajnostne mobilnosti je zahtevna naloga, ki zahteva dolgoročno delo na področju investicij in aktivacije partnerstev za uresničitev popolne trajnosti. Trenutno se posvečamo elementom, kot so oblikovanje mobilnostnega ekosistema za nenehno evolucijo povpraševanja in hkrati obstoječih regulativnih okvirov. Pomembna je tehnologija, ki omogoča zagotavljanje enostavnega dostopa in lahke uporabe mobilnih rešitev za največje število ljudi, hkrati pa ustvarjanje konkretnih in merljivih koristi za končne uporabnike v smislu priročnosti in zmanjšanega ogljičnega odtisa. Prav tako so ključna partnerstva z zunanjimi deležniki za spodbujanje pravih in potrebnih kulturnih sprememb (npr. drugačen transport z izbiro bolj trajnostnih rešitev) ter pospeševanje sprejemanja teh novih rešitev. V tem smislu je športna industrija fantastična platforma za usmerjanje na poti k boljšemu svetu.

Zgraditi družbo trajnostne mobilnosti je zahtevna naloga, ki zahteva dolgoročno delo na področju investicij in aktivacije partnerstev za uresničitev popolne trajnosti.

Veselimo se vašega sodelovanja na SPORTO športno-trajnostnem dogodku v Ljubljani. Ena izmed govork bo tudi Sine Mitgaard Hansen, predstavnica mesta Köbenhavn. Med drugim je v intervjuju pred dogodkom dejala: »Trajnost je nujna in je zato pomembna za vse. Ker ima šport ogromen vpliv, imamo mi, ki delamo v športu, obveznost, da smo odgovorni in pokažemo pot naprej.« Se strinjate s tem? Kakšno bi bilo vaše sporočilo kolegom iz športne sfere, ki bi se tudi radi udeležili dogodka?
Vsi smo odgovori za podnebne spremembe in moramo delovati na tem področju. Športna industrija je s svojim dosegom in vplivom vsekakor ena izmed akterk, ki lahko prinese odmeven doprinos k trajnosti in prevzame vodilno vlogo pri pomoči za ustvarjanje boljšega sveta. Med te doprinose zagotovo spadajo zmanjševanja ogljičnega odtisa na športnih dogodkih z implementacijo trajnostnih praks, aktiviranje korporativne družbene odgovornosti in njenih iniciativ razširjanja vpliva na družbo in planet ter aktivne promocije teh pobud mimo zgolj enostavnih marketinških namenov.

V tem smislu je projekt Neustavljivi pokazatelj, kaj lahko dosežemo skupaj in kakšne koristi lahko prinesemo družbi. Upam, da smo lahko v navdih drugim, da z izboljšavami začnejo tudi sami. Kot Toyota bomo nadaljevali s partnerskim povezovanjem s športnimi organizacijami z namenom uresničitve naše misije, povezane s trajnostjo. Verjamemo, da bodo naše dejavnosti vzpodbudile tudi druge k sledenju začrtani poti in napredku.

Vincent van Acker bo gost drugega tematskega preddogodka na poti proti 20. izvedbi SPORTO konference

>>. Prijavi se na brezplačni dogodek Trajnost, šport in kreativnost, Center Rog Ljubljana, 24. 5. 2024